Spuszczel pospolity, lub inaczej spuszczel domowy, (Hylotrupes bajulus) należy do rodziny kózkowatych, podlegającej pod rząd chrząszczy. Jest to owad uznawany za najpopularniejszego szkodnika drewna w Polsce, a także w Europie. Potocznie nazywany jest po prostu kornikiem. Za zniszczenie drewna odpowiedzialna jest larwa spuszczela, która po wylęgu z jaja wgryza się w drewno i tworzy w nim długie kanały. Również po przeobrażeniu w ostateczną formę chrząszcza wygryza w nim otwory, które umożliwiają opuszczenie kolebki poczwarkowej.
Dorosły chrząszcz osiąga niewielkie rozmiary w porównaniu z trzydziestomilimetrową larwą, ponieważ maksymalnie jest to długość dwudziestu jeden milimetrów. W przeciwieństwie do larw posiada ciemną barwą. Co ciekawe, rozwój spuszczela może być znacznie rozłożony w czasie. Po złożeniu przez samicę jaj (najczęściej w okresie letnim, gdy temperatury są wysokie) i opuszczeniu ich przez larwy, może minąć aż 7 lat zanim dojdzie do przepoczwarzenia. Zależy to przede wszystkim od warunków atmosferycznych oraz odżywczych wartości drewna, w którym żeruje larwa. Najczęstszym drewnem wybieranym przez korniki jest sosna, jednak rozwija się on także w innych suchych drzewach iglastych, położonych w nasłonecznionych miejscach. Nie tylko drzewa są zagrożone, ale także drewniane elementy zewnętrznych konstrukcji.
Niestety, spuszczel pospolity może być mylony z kołatkiem domowym, szczególnie ze względu na podobne dźwięki, które wydają ich larwy. Różnią się jednak między sobą w znaczny sposób swoją wielkością (larwa kołatka osiąga jedynie około 4 milimetry) oraz miejscem bytowania. Kołatek w przeciwieństwie do spuszczela jest spotykany w miejscach o dużej wilgotności.